.

Vytisknout

Vrstvená ohýbaná skla s PVB

Vrstvené ohnuté sklo je složeno minimálně ze dvou jednoduchých skel mezi něž je vložena jedna nebo více Polyvinyl butyralových (PVB) folií. Skla jsou pomocí PVB folie spojena k sobě navzájem – takto vrstvená skla s foliemi jsou skla bezpečnostní .Při rozbití skla zůstanou střepy zachyceny na folii. Spojovat ( vrstvit ) lze k sobě i několik skel o různých sílách, nebo skla čirá a barvená ve hmotě. Pro následnou výrobu izolačních skel lze vrstvit i skla s vrstvami „Low E“ – vždy s vrstvou mimo folii. Pro vrstvení lze použít i chemicky matované sklo (Satinato,Matelux ) orientované matovanou vrstvou mimo folii. Omezeně lze vrstvit i běžné sklo Float se sklem ornamentálním – typ ornamentu je nutné s námi konzultovat.

Vrstvením potřebného počtu skel a folií lze vyrobit různě odolná skla, až po neprůstřelná skla, podle požadavků stanovených v příslušných normách pro tato skla:

EN 12600 – skla odolná proti nárazu
EN 356 – skla odolná proti ručně vedenému útoku,
EN 1063 – skla odolná proti střelám

Nejčastěji je používána transparentní - čirá PVB folie, ale pro vrstvení lze použít i mléčnou folii, nebo barevné folie - vzorky barevných skel můžeme vyrobit po vzájemné domluvě. Jiným typem folie je protihluková folie, která při aplikaci mezi skla zvyšuje protihlukovou izolaci.

Příklady použití vrstvených skel:
výlohy, okna, automatické dveře – karusely, markýzy, výtahové kruhové šachty, výtahové kruhové kabiny, zábradlí kruhového schodiště, zábradlí na podestách a ochozech, recepční přepážky, bankovní přepážky, dělící příčky, prodejní a výstavní vitríny, nábytková skla, osvětlovací tělesa, obklady stěn – pražské Metro atd.

Vrstvená skla se používají jako komponent při výrobě tepelně izolačních skel 

Autoskla viz výroba autoskel – homologace

Maximální a minimální rozměry, poloměry ohybu jsou uvedeny v kapitole Typy a rozměry skel