.

Vytisknout

Kalená ohýbaná skla

Ohýbaná kalená skla jsou vyráběna odlišnou technologií než skla nekalená. Na rozdíl od nekalených skel je nutné ihned po ohnutí skla provést řízené intenzivní ochlazení vzduchem. Po tomto procesu se uvnitř skla vytvoří tahové pnutí, na povrchu skla se vytvoří tlakové pnutí. Tímto procesem vznikne kalené (tvrzené) sklo ESG, které má zcela jiné mechanické vlastnosti než sklo nekalené – zvýší se pevnost při mechanickém namáhání skla, zvýší se pevnost v ohybu skla a sklo získá podstatně vyšší odolnost proti úderům. Při rozbití skla vzniknou malé neostré krachličky, které snižují možnost poranění na minimum.


Ohýbat lze skla v sílách 4 až 19 mm. Lze ohýbat skla čirá i extra čirá Optiwhite – Diamant nebo barvená ve hmotě Planibely - Parsoly, rovněž je možné ohýbat skla s chemicky matovaným povrchem Matelux – Satinato . Jiné typy skel je nutné poptat.

U skel se provádí opracování hran, vrtání otvorů v omezené míře výřezy do plochy atd.

Jednoduchá ohýbaná kalená skla se používají například pro atypické sprchové kouty, dělící přepážky, výstavní i prodejní vitríny, v gastronomii atd.

Je možná výroba ohýbaných vrstvených kalených skel s PVB folií. Ohýbaná vrstvená kalená skla se používají například na samonosná zábradlí, výtahové šachty, výkladce, dělící stěny v interiérech atd.

Maximální a minimální rozměry, poloměry ohybu jsou uvedeny v kapitole Typy a rozměry skel